Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

Ісламознавче дослідження «Джихад. Історія, стереотипи, сучасні реалії, автентичні джерела» побачило світ

19.11.2020 / 34

У Києві в інформагентстві УНІАН 17 листопада відбулася презентація першої в Україні наукової роботи про джихад українського вченого-ісламознавця, теолога Сейрана Арифова під назвою «Джихад. Історія, стереотипи, сучасні реалії, автентичні джерела».

Презентація транслювалася в інтернеті, її відеозапис доступний на сторінці УНІАН.

З книгою, що вийшла друком у видавництві «Ансар Фаундейшн», представників ЗМІ та широкий загал знайомили сам автор, шейх Сейран Арифов, муфтій ДУМУ «Умма», голова Українського центру ісламознавчих досліджень Саід Ісмагілов і рецензент, автор передмови — старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України, президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних відносин, кандидат історичних наук Ігор Козловський. Модерував презентацію релігійний журналіст, історик Ділявер Саідахметов.

Пан Ділявер зазначив, що праця Сейрана Арифова — це комплексна розвідка на тему джихаду, його розуміння в ісламській культурі: автор розглядає історію цього терміну, стереотипи, пов’язані з ним, сучасний стан і сучасні реалії, в яких виявляється цей феномен, а також автентичні джерела, що з них можна дізнатися про джихад.

Шейх Сейран, своєю чергою, пояснив, чому написав цю книгу:

— Ідея праці виникла дуже-дуже давно. Я тоді ще тільки вчився в ісламському університеті однієї з мусульманських країн, і тоді сталися сумнозвісні події 11 вересня — всесвітньовідомий теракт, відповідальність за який узяли на себе деякі мусульмани чи, скоріше, так звані мусульмани. Усі це пам’ятають, хоча це й було досить давно, й після того були інші теракти різного масштабу. Але чи так, чи інак, усім світом тоді прокотилася така хвиля, коли й політики, й люди науки, і ЗМІ це все пов’язали з ісламом. Мовляв, це все — мусульмани, це є джихад, це вони так ведуть боротьбу… І тоді в мене виникла ідея: треба вивчити питання, дослідити його й постаратися, наскільки це можливо, дати суспільству досить ясну, об’єктивну та вичерпну відповідь на питання, що таке взагалі джихад в Ісламі? І якщо ви відкриєте цю книгу, то побачите, що джихад — це дуже широке поняття. Я в книзі розповідаю, що таке Іслам як релігія взагалі, а потім уже переходжу до того, що таке джихад. 

Різновидів, форм і категорій джихаду в Ісламі багато. Я звертався до історичних прикладів, я торкався й сучасних реалій: сучасної політичної ситуації існування воєн, що, на жаль, уже багато десятиліть точаться в мусульманських країнах — Афганістан, Ірак, Сирія, Палестина, Північна Африка тощо. У розділі, присвяченому автентичним джерелам, я торкаюся лише двох автентичних джерел — ними вважають лише Коран і Сунну. Все інше — це вже не джерела: ні історія Ісламу, ні думка якихось авторитетних богословів чи мусульманських діячів. Тобто це просто думки людей, це справи людей, це їхні інтерпретації. А коли ми говоримо про джихад в Ісламі, то в цьому питанні маємо спиратися тільки на те, що ясно й однозначно прийшло у Священному Корані, або те, про що казав чи чого навчав пророк Мухаммад (мир йому і благословення). <…> 

Як я сказав, існує кілька категорій, кілька ступенів джихаду, і тільки одна з багатьох форм джихаду — це збройною боротьба, — зауважив Сейран Арифов.

Автор нагадав, що під час визвольної боротьби народів мусульманських країн проти колонізаторів ці події, процеси називали словом джихад, і у своїй книзі він спробував з’ясувати, правильно чи неправильно, доречно чи ні вживали цей термін.

Робота над книгою тривала багато років:

— Багато разів перечитував, багато разів редагував, багато разів доповнював. Навіть не стану приховувати, що в процесі роботи над книгою не раз змінював погляд на деякі питання.

Як зазначає вчений Ігор Козловський, джихад в Ісламі — поняття багатозначне, поліфонічне та охоплює практично всі сфери людського життя.

— Цей феномен, який у дослівному перекладі означає «зусилля, старанність», має на увазі всебічне й постійне зусилля на шляху Аллага, боротьбу з багатьма духовними та соціальними вадами, боротьба з несправедливістю та невіглаством, досягнення справедливости й порядку, постійне докладання зусиль у роботі, навчанні, у вибудові гармонійних стосунків у родині та суспільстві, а також опір агресорові та ведення війни проти нього. Але найголовніше — це старанність, докладання постійних зусиль у ствердженні та обороні Ісламу, — наголошує Ігор Козловський.

Муфтій мусульман України Саід Ісмагілов, подякувавши авторові за надзвичайно важливу працю, у своєму слові наголосив, що формування негативного образу Ісламу, створення хибного уявлення про цю релігію, її засади, норми й символи дедалі частіше спирається як на спотворене розуміння явища, так і на відверту цілеспрямовану брехню, стереотипи:

— Цей процес заважає конструктивному діалогу релігій і культур, добросусідству й миру.  <…> У цій книзі шейх Сейран проаналізував такі аспекти, що сьогодні є дискусійними, що на них спекулюють. Наприклад, є цілий розділ, присвячений тероризму: чи тероризм — це джихад, чи може терорист виправдовувати свої злочини джихадом? Є розділ, присвячений боротьбі проти влади, якщо ця влада деспотична, якщо вона порушує права людей, навіть дані Богом, чи вважати опір такій тиранічний владі за джихад? Тобто дуже цікаві й актуальні питання, без знання яких неможливо зрозуміти мусульманський світ — вони є в цій книзі.

Після презентації відбулась автограф-сесія.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси