Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

«Я став жертвою злочину. Як діяти далі?»

10.02.2014 / 929

Інколи уникнути зустрічі зі зловмисниками неможливо. Якими повинні бути ваші дії, якщо ви все-таки стали жертвою злочину, щоб винні не залишилися без покарання, і чого робити категорично не можна?

Якщо на вас здійснено напад

Перше, що ви повинні зробити – якомога швидше, перемагаючи біль і незважаючи на природне почуття сорому за свій зовнішній вигляд, брудний і розірваний одяг, дістатися до людного місця, де є є можливість скористатися телефоном.

Зверніться до міліції (краще набрати 102, навіть якщо знаєте телефон дільничного – тоді дзвінок точно буде записаний і зареєстрований) і повідомте про подію: дані про себе, про місце і час події, прикмети злочинців. Викличте «Швидку», скажіть, що потребуєте медичної допомоги, якщо навіть не отримали травму або не відчуваєте, що вам її завдано.

Навіть якщо завдано шкоди здоров'ю намагайтеся не відкладати зустріч з правоохоронними органами. Пам'ятайте: час у таких ситуаціях дуже дорогий! Як засвідчує практика, розслідування і розкриття більшості таких злочинів здійснюється саме по гарячих слідах.

Після того, як ви повідомили про свій випадок органи внутрішніх справ, намагайтеся залишатися на тому місці, звідки телефонуєте в міліцію, або на місці злочину. Краще, якщо на місце події негайно приїде хтось із ваших родичів, близьких друзів або адвокат. Постраждалі особи, особливо після отримання фізичної травми, можуть відчувати шок і діяти неадекватно, забути щось важливе тощо. Присутність «команди підтримки» утримає співробітників міліції від неправомірних дій чи недбалого ставлення до своїх обов'язків. Крім того, психологічна підтримка близьких людей допоможе подолати незручність, сором чи страх при відтворенні деталей (особливо інтимного характеру) обставини, які можуть допомогти слідству. Пам'ятайте: у міліції є достатньо співробітниць-жінок; жертва зґвалтування має повне право вимагати, щоб її свідчення фіксувала жінка.

Після приїзду співробітників міліції необхідно якомога точніше згадати, як виглядав зловмисник – зріст, статура, особливості фігури. Описуючи обличчя злочинця, намагайтеся пригадати, яке враження воно справило на вас: наприклад, воно виглядало виснаженим, набряклим або, навпаки, було приємним, викликало симпатію тощо. Волосся й очі рекомендують описувати лише за однією ознакою: кольору – темні вони чи світлі. Завершити портрет злочинця необхідно описом одягу (його фасону, кольору тощо).

Опишіть якомога точніше викрадене майно, назвіть його вартість (хоча б приблизну), згадайте всі характерні особливості викрадених речей (подряпини, потертості, оригінальний чохол тощо).

Обов'язково запишіть назву підрозділу міліції і прізвища співробітників, які прибули на ваш виклик, а також найменування підстанції і прізвище лікаря бригади «Швидкої допомоги».

Зафіксуйте у медичному закладі усі травми і порушення здоров'я. Медичні документи з висновками лікарів обов'язково надайте  в правоохоронні органи, залишивши про всякий випадок один примірник (копію).

Що треба зробити протягом тижня

Ви (якщо дозволяє стан здоров'я), ваш адвокат або ваші близькі повинні:

Перевірити, чи відкрито кримінальне провадження. Час перевірки за усною або письмовою заявою становить 3 доби, в особливих випадках цей термін може бути продовжено. У разі відмови у відкритті кримінального провадження, ви маєте право ознайомитися з усіма матеріалами перевірки, а також оскаржити в суді відмову в кримінальному провадженні  за місцем знаходження органу, який здійснював перевірку за вашою заявою.

Написати заяву дізнавачеві (слідчому) про визнання вас протерпілим. Лише після того, як слідчий винесе відповідну постанову, ви зможете повною мірою скористатися всіма правами потерпілого. При цьому важливо пам'ятати, що у потерпілого є й обов'язки.

У разі заподіяння шкоди майну необхідно провести його оцінку (це може вплинути на кваліфікацію злочину). Також, у разі заподіяння вам матеріальної і моральної шкоди, ви маєте право на її відшкодування шляхом подання цивільного позову в кримінальному процесі. У цьому випадку необхідно звернутися до дізнавача (слідчого) з проханням про визнання вас цивільним позивачем і подати цивільний позов. Пам'ятайте, що розмір збитку необхідно обґрунтувати. Якщо викрадено майно (наприклад, мобільний телефон), необхідно представити документи, або звернутися в магазин, де продаються аналогічні товари, для визначення вартості викраденого. При визначенні моральної шкоди, її також необхідно оцінити з позиції і фізичних, і моральних страждань.

Зверніться до психолога і розкажіть йому про нещастя, що спіткало вас. У кабінеті кваліфікованого спеціаліста можна проявити усі свої емоції щодо пережитого, розповісти про свої почуття, сумніви, страхи; порадитися, сформулювати будь-яке запитання. Психологічна і психотерапевтична консультація дасть вам можливість отримати профілактичну і клінічну допомогу у випадку розвитку неврозу і посттравматичного стресового розладу.

Чого робити не варто

Намагатися зробити вигляд, що нічого не трапилося. Легше від цього вам не стане. Ви повинні розуміти, що людина, яка скоїла злочин і залишилася непокараною, може і не припинити злочинну діяльність. І якщо  ви не завадите їй, то де гарантія, що завтра жертвою нападу не стане хтось із ваших близьких.

Забирати заяву. Як правило, уже після подання заяви родичі підозрюваного чи інші особи просять забрати її в обмін на гроші або якісь інші блага.

Боятися погроз і вірити обіцянкам про матеріальну компенсацію втрат і моральної й іншої шкоди без участі правоохоронних і судових органів.

Ви повинні знати, що  існує можливість примирення сторін, але тільки якщо злочин скоєно вперше, а також якщо це правопорушення невеликої або середньої тяжкості, вчинене ненавмисно. Пам'ятайте, що примирення сторін – лише право сторін, і не є обов'язком дізнавача (слідчого), а також суду. Ніхто не має права здійснювати тиск на потерпілого, схиляючи до укладення угоди про примирення.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси